Cilt Temizliği


 Bırakın Cildiniz nefes alsin!

 

Cilt bakiminda ilk adim, günlük temizliktir. Her sabah ve her aksam olmak üzere, günde iki defa cildimizi özenle temizlemeli ve tonikle silmeliyiz. Ardindan nemlendiricimizi sürebiliriz. Birçok insan makyaj yapmayi ihmal etmez ama cildin temizligine önem vermez. Oysa makyaj yapilsa da yapilmasa da, yüz cildinin düzenli olarak, günlük birikimlerden arindirilmasi gerekir.

 Temizlenmeyen cilt belli bir süre sonra ölü hücrelerle kaplanır. Cildimizdeki gözenekler zamanla dış etkenler (toz, sigara vs.), yağ bezlerinin çalışması, hücrelerin kendilerini sürekli yenilemeleri ve atılmaları nedeniyle tıkanır.Cildimiz donuklaşır, siyah noktalar oluşur. Cilt bakımı ile cilt temizlenir, gözeneklerimiz açılır, kan dolaşımı hızlanır. Cilt bakımı cildimizin canlı ve temiz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.  Ciltte biriken ölü hücreler derinin kalınlaşmasına neden olur. Bu sebeple oksijensiz kalan cilt, cansız ve hastalıklı görünür. Cildi temiz tutmak, ölü hücrelerden arındırmak cildin taze ve genc kalmasına yardımcı olur. Bu bilgilerden yola çıkarak cildimizi haftada 1 – 2 kez ölü hücrelerden arındırmak faydalıdır.

Cilt bakımı bayan olsun erkek olsun herkes için önem taşımaktadır.herkesin cilt yapısı birbirinden farklıdır.bu farklılıkla birlikte her yaşın kendine göre bakımı vardır.amaç güzel görünmekle birlikte ruh ve beden sağlığımızıda korumaktır

Cilt Temizliğinin Püf Noktaları

  Cildinizin tahriş olmadan temizlenmesini sağlamak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta temizlik ölçüsünü belirlemektir. Yağlı, normal, karma ya da kuru cilde sahipseniz günde 2 kere temizleme yapmanız yeterli olacaktır.

    Sabah temizliğinde; cildinizi ılık suyla yıkayıp hafif hareketlerle kuruladıktan sonra cildinizi canlandırmak için ihtiyacınız olan nemlendirici doğal ürünlerden biri süttür. Süt; yüz yıllardır cilt bakımında kullanılan, cilde sağlık ve canlılık veren, gerginlik kazandıran muhteşem bir destekçidir.

    Akşam temizliğinde; cildinizin nefes almasını önleyen kirlerden arındırmak için kozmetik temizleyici ürünlerle birlikte doğanın sunduğu, içeriğinde yan etkisiz asit bulunduran meyve ve sebzelerin suyunu tercih edebilirsiniz.

    Hem sabah hem de akşam için ananas, limon, domates, portakal gibi meyve ve sebzelerin taze sıkılmış suyunu bir parça pamuk üzerine dökerek cildinizin temizliğini yapabilirsiniz. İçeriğinde C vitamini bulunduran sebze ve meyveler cildinizin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

    Cilt temizliği için kozmetik ürünler kullanıyorsanız; ürün seçimlerini cilt türünüze göre yapmaya yüksek önem vermelisiniz. Cildiniz yağlı ise; yağlı ciltler için üretilmiş temizleme ürünlerini kullanmalısınız.

    Kozmetik temizlik ürünlerinde sıralamanız; temizleme köpüğü, temizleme sütü ve alkolsüz tonik ile ciltteki kalıntıları arındırmak olmalıdır. Son adım olarak cildinizi ılık suyla durulayıp kurulamayı ihmal etmeyin.

    Gece uyumadan önce makyajınızı temizleyip, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayacak nemlendirici krem kullanımı; cildinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir.

    Cildiniz size dosttur ve düzenli yaptığınız bakımların etkisini size kısa sürede gösterecektir. Günde toplam 10 dakikanızı ayırarak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

UZMANINIZIN SİZE ÖNERİLERİ……

Sabun Kullanmak yerine….

Sabun; cilde esneklik ve parlaklık kazandıran yağı tamamen emerek kurutur. Cildin PH dengesini düzensizleştirentiren sabun yağlı ciltler tarafından tercih edilmelidir. Özellikle kuru ve normal ciltlerde sabun kullanımından kaçınılması gerekir. Genellikle  sabun atıkları cildi tıkadığından çok fazla önerdiğim bir ürün değildir cilt temizliğinde. Jel temizleyiciler hafif yapısından ve arındırma özelliği fazla olduğundan karma ve yağlı ciltlerde çok daha iyi netice vermektedir. Bir yüz temizleme fırçasının üzerine nohut kadar koyup dairesel  hareketlerle yüzünüzü fırçaladıktan sonra ferahlamayı ve cildiniz nefes aldığını anında hissedeceksiniz. Krem temizleyicileri hassas ve kuru ciltler tercih etmelidir. Besleyen ve yumuşatan maddeler içerirler, bu nedenle oldukça koyu ve yoğun kıvamları vardır. Ferahlatırlar ve kızarıklık olan ciltleride sakinleştirirler.

 

Hassas Cilt

Hassas ciltlerin temizliğinde alkol içerikleri yüz tonikleri kullanmak cildi tahriş edebilmektedir. Özellikle hassas ciltler için üretilmiş alkolsüz tonikler ya da termal su spreyleri cildin PH dengesini bozmadan nemlendirir, kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesine yardımcı olur.

                                    

Kozmetik Ürünler

Gıda ve ilaçlarda olduğu gibi kozmetik ürünlerin de son kullanma tarihi vardır. Krem, ruj, fondöten gibi kozmetik ürünlerinizin son kullanma tarihini kontrol ederek kullanmalısınız. Son kullanım tarihi geçmiş kozmetik ürünler cildinizin tahriş olmasına, sivilce gibi cilt sorunlarının yaşanmasına zemin hazırlar.

 

Cilt Maskeleri

Cilt bakım maskeleri anında etki gösteren hızlı güzellik kaynaklarıdır. Cilt tipinize uygun bakım maskesi uyguladığınızda cildinizin parladığını, gerildiğini ve pürüzsüzleştiğini ilk kullanımdan itibaren görebilirsiniz. Papatya, melisa özlü maskeler cildinizin rahatlamasını, kızarıklık ve tahrişin iyileşmesini sağlar.

 

Ölü Hücreler

Cilt yüzeyinde birikmiş ölü hücreler; cildin cansız ve mat görünmesine neden olur. 15 günde bir kez uygulayabileceğiniz peeling sayesinde cildiniz derinlemesine temizlenirken, ölü hücreler arındırılır. Nane özlü peelingler cildin rahatlamasına yardımcı olur.


Özlem Orhan