Kusursuz Makyajın SırlarıMakyaj, kadınların vaz geçemediği, güzelliği daha da ön plana çıkartan önemli bir detay, olgudur. Kadınlar kusursuz bir güzellik için, kusursuz bir makyaj ister. Peki o istediğimiz nasıl olur; buyrun öğrenelim.

Biraz dikkat ve biraz özenle her şeyi kusursuz bir biçimde tamamlayabilmeniz ve uzun süre harikulade görünebilmeniz için, aslında küçücük ancak sonuçları hayat kurtaracak güzellik sırları...

1.ADIM;TEMİZLEYİN VE NEMLENDİRİN,IŞILTINIZ  GÖZ ALSIN;

Unutmamanız gereken tek şey  Makyajın yüzünüzde yeni gibi durmasını istiyorsanız makyaja başlamadan önce mutlaka cildinizi temizlemelisiniz. Aksi halde makyajınızı yaptıktan kısa bir süre sonra bile makyajınız günler öncesinin makyajıymış gibi görünür. Kusursuz makyaj için cildinizi iyice temizledikten sonra, tonik kullanabilirsiniz. Daha sonra nemlendirici sürün ve cilt tarafından emilmesini bekleyin. Ardından fondötenle makyajınıza başlayabilirsiniz.

2.ADIM;KAPATIN KUSURLAR GİZLİ KALSIN;

İyi kapatılmış ve tüm kusurları örtülmüş bir cilt kusursuz makyaj için amaçlanan en önemli adımdır. Her cilt bebek gibi bir tene sahip değildir, bir çok kişide göz altı morlukları, göz altı torbaları ve cilt lekeleri vardır. Kapatıcı göz etrafındaki kusurları kapatmak için ihtiyaç duyulan ve vaz geçilmez bir üründür. Aşırı hassas olan göz çevrenize zarar vermemek için kapatıcınızı sürerken yüzük parmağınızı kullanın. Bu parmak diğerleri arasında en zayıf ve kuvvetsiz olanıdır. Böyle olduğu için göz çevresindeki nazik bölgeye gereksiz bir baskı uygulamaz. Bu şekilde yüzünüzün ve göz çevrenizin gölge düşen yerlerini uygulayarak görünümü destekleyebilirsiniz. Sonrasında sırayı fondeten alır. Fondeteni  seçerken tek dikkat edilmesi gereken husus fondeteniniz bire bir teninizle örtüşmelidir. Yani kapatacağınız cildinizin dekoltenizden ve kulak kenarlarınızdan farklı bir renkte olmamalıdır. En ufak atlanmış bir bölge bırakmamalısınız. Fondeteniniz cildinizin 1-2 ton açık yada koyusu olmalıdır bunun dışına çıkmanız makyajınızın doğallığını alıp götürür. Fondetenizin yüzünüzde parlamaması için mutlaka pudrayla sabitlemeniz gereklidir. .Bu durumda pudrayı hem bir sabitleyici hem de matlaştırıcı olarak kullandığınızdan makyajda asla vazgeçemeyeceğimiz bir üründür. Eğer hafif bir kapatıcılık istiyorsak pudranızı bir fırça yardımıyla yapmalısınız, daha yoğun bir kapatıcılık için pudra pufuyla tomponlama yaparak yüzünüze pudrayı yedirin. Pudrayı uygularken tıpkı fondoten gibi boynunuza, dekoltenize, burun ve kulak kenarlarınıza asla uygulama yapmayı unutmayınız.

3.ADIM; AH O GÖZLER!!!

Kadınların makyaj yaparken en çok dikkat ettikleri kısım göz makyajıdır. Çünkü bakımlı bir

kadının göz makyajı, o’nu ele veren ve karakterini yansıtan özellikte olmalıdır. Gözlerin

anlam kazanması ve yüz güzelliğini tamamlaması için dikkat edilmesi gereken bazı püf

noktaları vardır.

Kirpiklerin önemi büyüktür. Doğru maskara seçimiyle gözlerinizi daha anlamlı bakar bir hale

getirebilirsiniz. Son dönem rimel özellikleri içerisinde köpük rimeller bulunuyor. Bu rimeller

sizlerin daha dolgun ve uzun kirpiklere sahip olmanıza olanak tanıyor.

KÜÇÜK GÖZLERİ BÜYÜTELİM.

_Gözlerinizi olduğundan daha büyük göstermek istiyorsanız alt ve üst kirpik diplerinize çok ince bir hat çekmeli ve bu çizgiyi gözün dış köşesinde birleştirmelisiniz.

  _     Gözleriniz küçükse, onları ön plana çıkarmak için göz kapağına biraz ışık vererek, kalan kısım sanki geride duruyormuş gibi bir illüzyon yaratmak gerekir. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz:

_ Koyu renk bir farı göz etrafına sürün.

_ Farı göz pınarlarına sürmeyin.

_ Gözün bittiği yere yakın olan kısma farı koyu sürün.

_ Farı ince bir şerit halinde göz altına da sürün, ancak göz pınarına kadar gitmeyin.

 Şimdi tekrar göz kapağına çıkarak, göz pınarını olduğun kısma açık renkte bir far sürüp, bunu göz kapağının yukarısına doğru yayın.

 Rimelle kirpikleri belirginleştirin.

PATLAK GÖZLERİ ÇUKURLAŞTIRALIM..

_       Gözleriniz patlaksa, canınızı sıkmayın. Makyajla bunu da ortadan kaldırabilirsiniz.

_Gözkapağınıza koyu renk ve mat bir far sürün.

_ Farı kaşlara doğru ve ayrıca gözün dış kısmında, altta kalan kısma da biraz yayın.

_ Kaş altına kullanacağınız renk ten renginize yakın olsun.

 _Göz kapağı katını ise koyu bir renk yardımıyla belirginleştirin.

_ Kirpiklerinizi kıvırtın ve bolca rimel sürün.

 

YAKIN GÖZLERİ UZAKLAŞTIRALIM..

_  Gözler birbirine yakınsa, makyaj gözün dış kısmına ağırlıklı olarak yapılmalıdır.

_ Farı göz kapağının ortasından dışa doğru sürün.

_ Göz kapağında oluşan kat kısmına da bir çizgi çekin. Bu da farla aynı noktadan başlayıp dışa uzansın.

_ Rimeli gözün bittiği taraflara ağırlık verecek şekilde sürebilirsiniz.

ŞİŞ GÖZLERİ İNDİRELİM…

_ İşte hepimizin yaşayabileceği can sıkıcı bir sorun. Makyaj burada da kurtarıcı olabiliyor:

_ Göz kapağını belirsiz kılmak için

_ Farı kaşlara doğru ve ayrıca gözün dış kısmında, altta kalan kısma da biraz yayı

 _Kaş altına kullanacağınız renk  ten renginize yakın olsun.

_ Göz kapağı katını ise koyu bir renk yardımıyla belirginleştirin.

_ Kirpiklerinizi kıvırtın ve bolca rimel sürün.

       Göz çevrenizde karanlık gölgeler varsa bunları aydınlatmak için eğik ve yumuşak uçlu bir fırça kullanarak beyaz renkli krem farı gözünüzün iç köşesinden kenarlara kadar yedirin.

Gözlerinizin çevresinde kırışıklar varsa gölgeli far uygulamalarından kaçının. Bu kırışıklarınızın daha da belirgin hale gelmesine sebep olur. Göz kapaklarınızda renklendirme yaparken parlak bir farı sadece kirpik diplerinize sürmeniz yeterli olacaktır.

Kusursuz bir göz makyajı için kaşlarınızın mutlaka düzgün alınmış ve hatları belli olması gereklidir. Far işleminiz bittikten sonra silik kaşlarınızı belirginleştirmek için kaş kalemleri ya da fırçalı kaş boya setlerini deneyin. Fırçanın yumuşak dokunuşları sert kalem darbelerinden çok daha doğal gözükür. Belirgin kaşlarınızla göz makyajınızı tamamlamış olursunuz.

ÇEKİCİ DUDAKLAR.

Rujun dudaklarınızda pürüzsüz görünmesi için dudaklarınızın nemli ve bakımlı olmasına özen göstermelisiniz. Dudak nemlendiricileri ve kremleriyle bu işlemi yapın beş dakika bekleyin. Sonra  bir diş fırçası yardımıyla dudağınızın ölü derilerin kurtula bilirsiniz. Rujunuzun kalıcı olmasını istiyorsanız fondetenizi ve pudranızı mutlaka dudaklarınıza da uygulayıp rujunu öyle sürün. Dolgun görünen dudaklar için rujunuzu sürdükten sonra bir parça dudak parlatıcısını dudaklarınızın ortasına damlatın ve hafifçe yayın.

DOĞAL VE PEMBE YANAKLAR.

Allık uygulanırken asla kesin ve keskin hatlar olmasın, genellikle dairesel hareketlerle yumuşak bir görünüm kazanın. Allığınızı sürerken yanaklarınızdaki elmacık kemiklerinin tam yerini bulmak için gülümseyin.  Fazla sürülen allığı temizlemek için kuru bir mendil veya makyaj pamuğu kullanın. Bu fazlalığı almak için parmaklarınızı kullanırsanız parmak uçlarınızdaki yağ, renk dalgalanmasına sebep olur. Bronzlaştırıcı bir pudra kullanacaksanız güneş ışığının yoğun olduğu bir yerde durun ve cildinize bakını. Işığın en çok vurduğu bölgelere, yani elmacık kemiklerinize, burnunuzun üstüne, çenenize ve alnınıza pudrayı dağıtın.


Özlem Orhan